Zyra e Prokurorit Disiplinor

Nė mbeshtetje tė nenint 43 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės dhe nenit 33 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės:

Zyra e Prokurorit Disiplinor themelohet si organ i ndarė dhe i pavarur qė i shėrben si Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės ashtu edhe Kėshillit Prokurorial tė Kosovės. Sa i pėrket sistemit gjyqėsor, Kėshilli ėshtė pėrgjegjės pėr hetimin e supozimeve pėr sjellje tė pahijshme tė gjyqtarėve dhe gjyqtarėve porotė dhe paraqitjen e provave dhe lėndės pranė Komisionit Disiplinor nė mbėshtetje tė veprimeve disiplinore pėr sjelljen e pahijshme. 

Pavarėsia dhe Paanshmėria e zyrės sė Prokurorit Disiplinor

Nė mbeshtetje tė nenint 44 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės dhe nenit 34 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės:

Zyra e Prokurorit Disiplinor nė administrimin e funksioneve tė saja vepron nė mėnyrė tė pavarur dhe tė paanshme. 

Asnjė person nuk ka tė drejtė tė ushtrojė ndikim tė drejtpėrdrejtė apo tė tėrthortė, apo tė pėrpiqet tė ushtrojė ndikim mbi funksionet e Prokurorit Disiplinor sa i pėrket ēfarėdo hetimi, rekomandimi apo paraqitjes sė njė lėnde pranė Komisionit Disiplinor. 

Pėrgjegjėsitė e Zyrės sė Prokurorit Disiplinor 

Nė mbeshtejtje tė nenit 35 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės dhe nenit 45 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės:

1. Zyra e Prokurorit Disiplinor ėshtė pėrgjegjėse pėr inicimin e hetimeve ndaj gjyqtarėve apo gjyqtarėve porotė aty ku ekziston bazė e arsyeshme pėr tė besuar qė sjellja e pahijshme mund tė ketė ndodhur si dhe pėr ofrimin e rekomandimeve dhe paraqitjes pranė Komisionit Disiplinor tė provave nė mbėshtetje tė veprimit disiplinor. 

2. Zyra e Prokurorit Disiplinor inicion hetime nė rastet kur: 

2.1. pranė Zyrės sė Prokurorit Disiplinor ekziston ankesa e paraqitur nga cilido person fizik apo juridik; 

2.2. me vet iniciativė, kur ekziston bazė e arsyeshme pėr tė besuar se njė gjyqtar gjyqtar porotė apo prokuror mund tė jetė pėrfshirė nė sjellje tė pahijshme. 

3. Tė gjitha ankesat, pavarėsisht origjinės sė tyre, dėrgohen pėr hetim nė Zyrėn e Prokurorit Disiplinor. 

4. Zyra e Prokurorit disiplinor heton hollėsisht tė gjitha ēėshtjet qė i referohen, vendos nėse rekomandimet pėr veprime disiplinorė duhet t’i paraqiten Komisionit Disiplinor si dhe njofton me shkrim Komisionin Disiplinor, gjyqtarėt, gjyqtarėt porotė apo prokurorėt tė dyshuar lidhur me rezultatin e hetimit. 

5. Zyra e Prokurorit Disiplinor ka tė drejtė tė thėrrasė dėshmitarėt si dhe dokumentet e nevojshme pėr hetim dhe tė pėrcaktojė nėse rekomandimet pėr veprim disiplinor duhet tė paraqiten tek Komisioni Disiplinor. 

6. Zyra e Prokurorit Disiplinor i paraqet Komisionit Disiplinor rekomandimet pėr veprime disiplinore si dhe provat nė mbėshtetje tė veprimit disiplinor pėr sjelljen e pahijshme. 

Inicimi i procedurave disiplinore

Nė mbėshtetje tė nenit 35 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės:

1. Zyra e Prokurorit Disiplinor i rekomandon Komisionit Disiplinor tė Kėshillit mbi inicimin e procedurave disiplinore kundėr njė gjyqtari apo gjyqtari porotė mbi bazėn e hetimit tė zhvilluar. 

2. Me rekomandimin e inicimit tė procedurės disiplinore, Zyra e Prokurorit Disiplinor do tė njoftoj me shkrim Komisionin, Kėshillin, gjyqtarin  apo gjyqtarin porotė nėn hetim.

Nė mbėshtetje tė nenit 25 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės;

1. Zyra e Prokurorit Disiplinor i rekomandon Komisionit Disiplinor tė Kėshillit fillimin e procedurės disiplinore kundėr njė prokurori mbi bazėn e hetimeve tė bėra. 

2. Me rastin e paraqitjes sė rekomandimit pėr inicimin e procedurės disiplinore, Zyra e Prokurorit Disiplinor njofton me shkrim Komisionin, Kėshillin, dhe prokurorin i cili gjendet nėn hetim.

Masat disiplinore

Nė mbėshtetje tė nenit 24 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės, 

1. Pėr qėllime tė kėtij ligji, sjellja e pahijshme nga ana e prokurorėve pėrbėhet nga: 

1.1. vendimi i formės sė prerė pėr njė vepėr penale, me pėrjashtim tė kundėrvajtjes siē pėrcaktohet me ligj; 

1.2. neglizhenca nė kryerjen e detyrave, dėshtimi pėr tė kryer, apo keqpėrdorimi i funksioneve prokuroriale; 

1.3. dėshtimi pėr tė kryer funksionet prokuroriale nė mėnyrė tė pavarur dhe tė paanshme; 

1.4. shkelja e Kodit tė zbatueshėm tė Etikės. 

2. Komisioni Disiplinor mund tė suspendojė pa pagesė prokurorin gjatė cilėsdo periudhė tė hetimit apo gjatė procedurės disiplinore. 

Nė mbėshtetje tė nenit 34 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės, 

1. Pėr qėllimet e kėtij ligji, sjellje tė pahijshme nga gjyqtari apo gjyqtari porotė pėrbėn:              1.1. dėnimi pėrfundimtar pėr njė vepėr penale,pėrpos kundėrvajtjeve siē pėrkufizohet me ligj; 1.2. neglizhencė nė kryerjen, dėshtimin pėr tė kryer apo abuzimin e funksioneve gjyqėsore; 

1.3. tė dėshtuarit e kryerjes sė funksioneve gjyqėsore nė mėnyrė tė pavarur dhe tė paanshme; 

1.4. shkelja e kodeve tė zbatueshme tė etikės. 

2. Komisioni Disiplinor mund tė pezullojė gjyqtarin apo gjyqtarin porotė me pagesė gjatė cilėsdo fazė tė hetimit apo gjatė procedurės disiplinore. 

3. Kėshilli Gjyqėsor nxjerr rregullore qė pėrcakton sjelljet e pahijshme.

Nė mbėshtetje tė nenit 27 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės,

1. Komisioni mund tė shqiptojė masat disiplinore si nė vijim: 

1.1 qortim; 

1.2. qortim me urdhėr pėr ndėrmarrje tė veprimeve korrigjuese; 

1.3. zvogėlim i pėrkohshėm i pagės deri nė pesėdhjetė pėrqind (50%) duke marrė parasysh natyrėn e sjelljes sė pahijshme;

1.4. ulje nė detyrė brenda sistemit prokurorial apo 

1.5. propozim pėr largimin nga detyra tė Prokurorit tė Shtetit. 

2. Komisioni Disiplinor shqipton sanksionin qė ėshtė nė pėrputhje me rrethanat, nivelin e pėrgjegjėsisė, dhe pasojat e sjelljes sė pahijshme. 

3. Nėse prokurori lirohet nga akuzat nė pėrfundim tė procedurės disiplinore, ai apo ajo me vendim tė Kėshillit kthehet nė zyrėn e mėhershme prokuroriale.

Nė mbėshtetje tė nenit 37 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės,

1. Komisioni Disiplinor mund tė vendosė sanksionet disiplinore si nė vijim: 

1.1. qortim; 

1.2. qortim me udhėzim pėr ndėrmarrjen e veprimeve korrigjuese; 

1.3. ulje tė pėrkohshme tė rrogės deri nė pesėdhjetė pėrqind (50%) duke pasur parasysh natyrėn e sjelljes sė pahijshme; ose 

1.4. propozim pėr largimin nga zyra tė gjyqtarit apo gjyqtarit porotė. 

2. Komisioni vendos njė sanksion i cili ėshtė nė pėrputhje me rrethanat, nivelin e pėrgjegjėsisė si dhe pasojat e sjelljes sė pahijshme. 

3. Komisioni, siē ceket nė kėtė ligj, i dėrgon Kėshillit njė rekomandim nė formė tė shkruar pėr shkarkimin nga detyra tė njė gjyqtari. 

4. Nėse gjyqtari apo gjyqtari porotė pas pėrfundimit tė procedurės disiplinore lirohet nga akuzat, ai apo ajo, me vendim tė Kėshillit, kthehet nė zyrėn e tij apo saj tė mėparshme.

Buxheti pėr Zyrėn e Prokurorit Disiplino

Nenin 49 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės dhe nenit 39 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės:

Drejtori i Zyrės sė Prokurorit Disiplinor ēdo vit i dėrgon Kuvendit nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė njė buxhet tė ndarė pėr financimin e pagave tė personelit tė Zyrės sė Prokurorit Disiplinor, pėrfshirė drejtorin, kėshilltarėt disiplinorė, inspektorėt dhe personelin administrativ dhe mbėshtetės si dhe shpenzimet e tjera operative tė Zyrės sė Kėshillit Disiplinor. Buxheti pėr Prokurorin Disiplinor, me udhėzimin dhe certifikimin e drejtorit tė Zyrės sė Prokurorit Disiplinor, administrohet nga Sekretariati i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės. Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės nuk do tė ketė pushtet tė kufizojė apo tė drejtojė nė ndonjė mėnyrė tjetėr shpenzimet e Zyrės sė Prokurorit Disiplinor dhe po ashtu Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės nuk ka pushtet tė rialokojė buxhetin e Zyrės sė prokurorit Disiplinor apo tė pėrdorė fondet e caktuara pėr Zyrėn e Prokurorit Disiplinor pėr ēfarėdo qėllimi tjetėr. Drejtori i Zyrės sė Prokurorit Disiplinor nė baza vjetore do tė raportojė para njė seance tė pėrbashkėt tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės dhe Kėshillit Prokurorial tė Kosovės mbi veprimtaritė dhe shpenzimet e Zyrės sė Prokurorit Disiplinor.

Informatat kontaktuese

Zyra e Prokurorit Disiplinor (ZPD), gjendet nė Rrugėn “Luana Haradinaj”, Ndėrtesa e Bankės sė Lubjanės (ish OSCE), Kati II – Prishtinė. 

Numrat kontaktues 038/213-455, lokali 18919 dhe fax. 038/213-470. 

shkarko formularin pėr ankesa

Komunikatë për media

Njoftim

Lansimi i Portalit tė ri tė Gjyqėsorit më shumë

Komunikatė pėr media

Prishtinė, 10 Nėntor 2015 - Ėshtė mbajtur takimi i tretė (3) i Bordit tė Zgjeruar Drejtues tė Projektit TIK/SMIL. Nė takim morėn pjesė: pėrfaqėsues tė lartė nga Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK), dhe Kėshilli... më shumë

Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, z. Enver Peci, priti sot njė delegacion tė Odės sė Avokatėve tė kantonit tė Vaudit tė Zvicrės,

Prishtinė, 02 tetor 2015 – Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, z. Enver Peci, priti sot njė delegacion tė Odės sė Avokatėve tė kantonit tė Vaudit tė Zvicrės, i cili po qėndron nė njė vizitė zyrtare... më shumë

Reagim

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės, shpreh indinjatė tė thellė lidhur me kėrcėnimin qė i ėshtė bėrė tė mėrkurėn, nga ana e njė qytetari, gjyqtarit Lutfi Shala. Kėshilli konsideron se rastet e tilla janė tė... më shumë

Komunikatė

Instituti Gjyqėsor i Kosovės (IGJK), nė bashkėpunim me Programin pėr Sundim Efektiv tė Ligjit (EROL) tė USAID-it, sot kanė pėruruar Doracakun e Procedurės Kontestimore dhe Procedurės Penale pėr gjyqtarė. më shumë

Komunikatė pėr media

Sipas propozimit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, Presidentja e Republikės sė Kosovės znj. Atifete Jahjaga emėroi dhjetė (10) gjyqtarė. Kandidatėt e emėruar janė si nė vijim: më shumë

Gjykata e Apelit zgjedh Makifete Saliuken pėr anėtare tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės

Gjykata e Apelit mė datėn 5 gusht ka mbajtur takimin e kolegjiumit tė gjyqtarėve tė Gjykatės sė Apelit pėr pėrzgjedhjen e anėtarit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės. Ky proces ėshtė zhvilluar konform Rregullores mbi... më shumë

Komunikatė pėr media

PRISHTINĖ, 27 korrik 2015 - Ėshtė mbajtur takimi i radhės i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) nėn kryesinė e kryesuesit z. Enver Peci. më shumë

Komunikatė pėr media

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės ka pranuar njoftimin zyrtar nga Prokurori i Shtetit, pėr arrestimin e Kryetarit tė Gjykatės se Apelit, z. Salih Mekaj. më shumë

U mbajt dita e parė e “Samitit tė Kosovės pėr tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė drejtat e njeriut 2015”

Prishtinė, 15 qershor 2015 – Sot ėshtė mbajtur dita e parė e “Samitit tė Kosovės pėr tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė drejtat e njeriut 2015”, organizuar nga Gjykata Supreme e Kosovės dhe Instituti pėr Diplomaci... më shumë