Pozita tė Lira pėr Shėrbyes Civil

KĖSHILLI GJYQĖSOR I KOSOVĖS/ SUDSKI SAVET КOSOVA/  KOSOVO JUDICIAL COUNCIL

Nė bazė tė nenit 27 pika 1 dhe nenit 17 tė Rregullores Nr02/2010 pėr procedurat e Rekrutimit nė Shėrbimin Civil i Ligjit Nr.03/L-149 pėr Sherbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, 

SEKRETARIATI – SEKRETARIJAT – SECRETARAIT

Nė baze neni 4 te Rregullores pėr Procedurėn e Rekrutimit tė Praktikanteve nė Gjykata, pėr praktikantė vullnetarė(pa pagesė) pėr kohė tė caktuar, nė kohėzgjatje prej njė viti

 

Sekretariati i Kėshillit Gjyqėsor i Kosovės shpall:KONKURS Nr. 28/2014 pėr praktikantė vullnetarė:

 

1. Gjykata Supreme e Kosovės..............................1 praktikantė

2. Dhoma e Posacme e GJS....................................3 praktikantė

3. Gjykata Apelit.....................................................10 praktikantė

4. Gjykata Themelore nė Prishtinė.........................20 praktikantė

5. Dega nė Graēanicė..............................................1 praktikantė

6. Dega Podujevė.....................................................3 praktikantė

7. Dega Gllogoc........................................................2 praktikantė

8. Dega Lipjan...........................................................2 praktikantė

9. Gjykata Themelore ne  Pejė................................15 praktikantė

10. Dega nė Deēan...................................................2 praktikantė

11. Dega nė Klinė.....................................................2 praktikantė

12. Dega nė Istog....................................................2 praktikantė

13. Gjykata  Themelore Prizren..............................20 praktikantė

14. Dega nė Suharekė.............................................3 praktikantė

15. Dega nė Dragash...............................................1 praktikantė

16. Gjykata   Themelore ne  Mitrovicė...................10 praktikantė

17. Dega ne nė Vushtrri..........................................2 praktikantė

18. Dega ne Skenderaj............................................2 praktikantė

19. Gjykata Themelore nė Gjilan...........................15 praktikantė

20. Dega nė Kamenicė............................................2 praktikantė

21. Dega ne Viti......................................................2 praktikantė

22. Gjykata Themelore nė Ferizaj.........................15 praktikantė

23. Dega ne Kaēanik..............................................2 praktikantė

24. Dega  nė Shtėrpcė...........................................1 praktikantė

25. Gjykata Themelore ne  Gjakovė.....................15 praktikantė

26. Dega  nė Rahovec............................................2 praktikantė

27. Dega  nė Malishevė.........................................2 praktikantė

 

Pėrshkrimi i detyrave tė punės

Titulli i pozitės:  Praktikantė

Nėpunėsi mbikėqyrės: Administratori i Gjykatės.dhe Nd.Administratorit

Detyra e praktikantit: Ndihmon zyrėn e administratės nė organizimin dhe ruajtjen e lėndėve, si dhe menaxhimin e tyre nė pėrgjithėsi.

Detyrat kryesore:

Vepron nė mbikėqyrjen e drejtpėrsėdrejti tė kryetarit tė Gjykatės dhe nėn mbikėqyrjen e pėrgjithshme tė administratorit tė Gjykatės;

Ndihmon punėn nė zyrėn e administratės lidhur me organizimin dhe ruajtjen e lėndėve, si dhe nė menaxhimin e tyre nė pėrgjithėsi;

Ndihmon gjyqtarėt nė punė qė kanė tė bėjnė me futjen e lėndėve nė dosje;

Ndihmon nė punėn e zyrave tė ndryshme nė Gjykatė, duke pėrfshirė regjistrimin, hetimet, gjykimet etj;Kryen edhe punė tjera sipas nevojės:

Kualifikimet:

Fakultetit  Juridik katėr vjecar ose Master,

Njohuri tė procedurave gjyqėsore;

Aftėsi pėr kryerjen e hulumtimeve gjyqėsore (juridike);

Njohuri tė mjaftueshme ligjore;

Aftėsi tė shkėlqyeshme nė pėrpilimin me shkrim tė drafteve juridike, duke pėrfshirė aftėsinė nė pėrpilimin e dokumenteve ligjore, si dhe shkathtėsi komunikimi nė tė folur.

VEREJTJE:

Procedura e konkursit ėshtė hapur pėr kandidatėt tė jashtėm dhe nėnpunėsit civil ekzistues.

Procedura e rekrutimit zhvillohet sipas procedurave tė prapara me Ligjin mbi sherbimin civil Nr.03/L-149 dhe Rregullore, Nr.02/2010 pėr procedurat e rekrutimit tė shėrbimit civil dhe Udhėzimin Administrative nr.2007/01

Konkursi ėshtė publikuar mė dt. 29/08/2014 dhe mbyllet  12/09/2014

Aplikacionet mund t’i merrni dhe t’i dorėzoni nė Sekretariatin e Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, pas Pallatit tė shtypit, kontejneri nr.3, nė Prishtinė nė Zyrėn e Pranimit dhe nė Gjykata.

Shėrbimi Civil i Kosovės ofron mundėsi tė barabarta tė punėsimit pėr tė gjithė shtetasit e Kosovės dhe mirėpret aplikacionet nga tė gjithė pėrsonat e gjinisė mashkullore dhe femėrore nga tė gjitha komunitetet nė Kosovė.

Komunitetet jo-shumicė dhe pjesėtarėt e tyre kanė tė drejtė pėr pėrfaqėsim tė drejtė dhe propocional nė organet e shėrbimit civil tė administratės publike qėndrore dhe lokale,siē specifikohet nė Nenin 11,pragrafin 3 tė Ligjit Nr.03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės.

Aplikacioni pas skadimit tė afatit tė konkursit nuk pranohen. Pėr shkak tė numrit tė madhė tė kėrkesave tė pranuara vetėm kandidatėt e pėrzgjedhurė nė listėn e ngushtė do tė kontaktohen.

Tė drejtė konkurrimi kanė tė gjithė banorėt e Kosovės prej moshės 18-64 vjeēare. Aplikacionet duhet tė plotėsohen qartė dhe lexueshėm. Nė aplikacion duhet tė shėnohen tė gjitha tė dhėnat e kėrkuara. Duhet  tė pėrcaktohet saktėsisht vendi dhe pozita pėr tė cilėn konkurron. Aplikacionit duhet t’i bashkėngjiten dokumentet e nevojshme pėr konkurrim, siē janė: kopja e diplomės pėr shkollėn e kryer, specializimet e ndryshme profesionale,  certifikata tė tjera,  dy rekomandime etj.

Nėse aplikacionit nuk ia bashkėngjitni dokumentet e duhura dhe  nuk e plotėsoni atė me shėnime tė sakta, ju vetė do ta humbni rastin pėr t’u futur nė listėn e ngushtė.

Fotokopjet e dokumenteve tė bashkangjitura nė aplikacion kandidatėt nuk kanė tė drejtė ti tėrheqin prapa. 

Nė rast tė ndonji pyetje apo paqartėsi mund tė kontaktoni zyrtare i/e pėrsonelit  Nr.tel.038-243-630-lokl.177

Pėr shkak tė mosfunksionimit tė Gjykatave nė Leposavic dhe Zubin Potok, nuk janė publikuar pozitat pėr praktikantat vullmnetar, ne Gjykatat e lartėpėrmendura.

 

shkarko aplikacionin

 

KĖSHILLI GJYQĖSOR I KOSOVĖS/ SUDSKI SAVET КOSOVA/  KOSOVO JUDICIAL COUNCIL

Nė bazė tė nenit 27 pika 1 dhe nenit 17 tė Rregullores Nr02/2010 pėr procedurat e Rekrutimit nė Shėrbimin Civil i Ligjit Nr.03/L-149 pėr Sherbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, 

 

ZYRA E PROKURORIT DISIPLINOR

Nė bazė tė nenit 18 pika 1 tė Ligjit pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, nenit 48 tė Ligjit pėr Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės dhe nenit 38 tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės, Nr.03/L-149, nenit 17 tė Rregullores Nr. 02/2010 pėr Procedurat e Rekrutimit nė Shėrbimin Civil, Zyra e Prokurorit Disiplinor:

shpall:

KONKURS Nr. 27/2014

 

1.Inspektor/e i/e lartė Gjyqėsor................Zyra e Prokurorit Disiplinor (ZPD)......................1 pozitė

 

Vėrejtje: Kjo pozitė ėshtė me kohė tė caktua pėr dy vite dhe shpenzimet e pagės sė tyre i mbulon UNDP,pėrmes projektit SAEK pėr zyrėn e Prokurorit  Disiplinor.

Pėrshkrimi i detyrave tė punės

Pozita: 1

Titulli i funksionit: Inspektor i lartė Gjyqėsor 

Institucioni: Zyra e Prokurorit Disiplinor (ZPD) - Prishtinė.

Koeficienti:  16.8

Mbikėqyrėsi: Drejtori i Zyrės sė Prokurorit Disiplinor

Qėllimi i vendit te punest: Nėn drejtimin dhe mbikqyrjen e drejtėpėrdrejtė tė Drejtorit tė Zyrės sė Prokurorit Disiplinor (ZPD), prokurori disiplinor ėshtė pėrgjegjės pėr tė ndihmuar Drejtorin e ZPD-sė nė formulimin dhe pėrditėsimin e procedurave standarde tė veprimit dhe format standarde tė ZPD-sė, formulimin e programit aftėsues pėr inspektorėt e ZPD-sė, si dhe pėr zhvillimin dhe zbatimin e politikave pėr hetim profesional dhe efikas tė parashtresave tė paraqitura nė ZPD

Detyrat Kryesore 

Nėn mbikėqyrjen e  ai/ajo do tė jetė pėrgjegjės pėr:

Duhet tė bashkėpunojė ngushtė me Drejtorin e ZPD-sė, Inspektorėt Gjyqėsorė dhe administratėn e ZPD-sė nė mėnyrė qė hetimi i lėndėve tė bėhet nė mėnyrė sa mė efikase dhe efektive.

Pranon, shqyrton dhe heton parashtresa ndaj sjelljes sė gjyqtarėve, gjyqtarėve porotė, prokurorėve dhe bėn pėrcaktimin fillestar nėse ka apo jo bazė pėr tė besuar qė ka patur sjellje tė pahijshme nga ana e tyre

Heton, ndėr tė tjera, duke punuar nė terren pėr tė mbledhur, organizuar dhe analizuar prova qė kanė tė bėjnė me ēėshtjet/parashtresat nėn hetim.

Pėrgatit raporte tė hollėsishme mbi gjetjet e sjelljes sė pahijshme tė gjyqtarėve, gjyqtarėve porotė dhe prokurorėve dhe hetimeve nė pėrgjithėsi si dhe nėse ka bazė ato i dėrgon pranė Komisioneve Disiplinore tė KGJK-sė dhe KPK-sė lidhur me provat nė mbėshtetje tė veprimit disiplinor;

Me kėrkesė tė Drejtorit tė ZPD-sė pėrfaqėson ZPD-nė para KGJK-sė dhe KPK-sė nė procedura disiplinore qė pasojnė hetimin,.

Zėvendėson Drejtorin e ZPD-sė pėrkohėsisht nė punėt e caktuara nė rastet e autorizimit me shkrim 

Zhvillon nė mėnyrė aktive aftėsitė hetuese pėrmes pjesėmarrjes nė aftėsime periodike tė organizuara pėr tė rritur shkallėn mė tė lartė tė aftėsitė hetuese,

Interviston personelin gjyqėsor dhe prokurorial pėr tė identifikuar shqetėsimet e tyre dhe pėr tė marrė shpjegimet e tyre lidhur me shkaqet rrėnjėsore tė mosefikasitetit, pabarazisė dhe problemeve tė tjera nė procesin gjyqėsor qė ēojnė te parashtresat ndaj tyre.

Me kėrkesė tė Drejtorit tė ZPD-sė, mbikėqyrė dhe kėshillon inspektorėt gjyqėsor gjatė zhvillimit tė aftėsive tė tyre dhe pėrfitimit tė pėrvojės sė nevojshme.

Raporton nė baza periodike para Drejtorit tė ZPD-sė lidhur me aktivitetet e realizuara 

Kryen detyra dhe pėrgjegjėsi tjera sipas kėrkesės sė Drejtorit tė ZPD-sė.

Shkathtėsitėaftėsitė  e kėrkuara:

Ėshtė e dėshirueshme pėrvoja e mėparshme pune apo monitorimi i punės nėpėr gjykata apo prokuroritė e Kosovės.................E dėshirueshme

Tė ketė mbaruar me sukses cilindo trajnim tė kėrkuar pėr kėtė pozitė tė mandatuar sė bashku nga KGJK dhe KPK.................E dėshirueshme

Sė paku tre (3) vite vite pėrvojė pune relevante si avokat, gjyqtar, zyrtar policor,prokuror apo tė njė fushė tė ngjashme nė zbatimin e ligjit apo administrimin e sė drejtės penale......E domosdoshme.

Kualifikimet arsimiore dhe profesinale pėr kėt post:

Diplomė universitare nė juridik, drejtėsi penale, administrim policor apo nė njė fushė tė ngjashme sipas ligjeve tė Kosovės.....domosdoshme 

Parapėlqehet tė ketė tė kryer provimin e jurisprudencės.......................................E dėshirueshme.   

VEREJTJE:  

Kandidati/ja duhet tė jetė para se gjithash shtetas/e i/e Republikės sė Kosovės, tė ketė reputacion pozitiv profesional dhe integritet moral si dhe tė mos ketė qenė i/e dėnuar pėr vepra penale, me pėrjashtim tė kundėrvajtjeve. Kėrkohen aftėsi tė shkėlqyera ndėr personale, sė bashku me aftėsinė pėr tė punuar nė njė mjedis shumė etnik dhe ndėrkombėtar; Aftėsi tė shkėlqyera me gojė dhe me shkrim nė gjuhėn shqipe dhe/ose serbe; parapėlqehet njohuria punuese e gjuhės angleze; Njohuria e lartė pėr ndjeshmėrinė politike tė punės qė do tė ndėrmerret ėshtė kyēe, sikurse ėshtė dhe ndjenja e lartė e maturisė dhe respektit pėr fshehtėsinė e materialeve qė kanė lidhje me punėn; Aftėsi pune nė programin e word-it (MS Word for Windows), pėrdorimi i internetit dhe postės elektronike i dėshirueshėm.

Shėrbimi Civil i Kosovės ofron mundėsi tė barabarta tė punėsimit pėr tė gjithė shtetasit e Kosovės dhe mirėpret aplikacionet nga tė gjithė pėrsonat e gjinisė mashkullore dhe femėrore nga tė gjitha komunitetet nė Kosovė. Komunitetet jo-shumicė dhe pjesėtarėt e tyre kanė tė drejtė pėr pėrfaqėsim tė drejtė dhe propocional nė organet e shėrbimit civil tė administratės publike qėndrore dhe lokale, siē specifikohet nė Nenin 11 pragrafin 3 tė Ligjit Nr.03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės.

Tė drejtė konkurrimi kanė tė gjithė banorėt e Kosovės prej moshės 18-64 vjeēare. Aplikacionet duhet tė plotėsohen qartė dhe lexueshėm. Nė aplikacion duhet tė shėnohen tė gjitha tė dhėnat e kėrkuara. Duhet tė pėrcaktohet saktėsisht vendi dhe pozita pėr tė cilėn konkurron. Aplikacionit duhet t’i bashkėngjiten dokumentet e nevojshme pėr konkurrim, siē janė: kopja e diplomės pėr shkollėn e kryer, specializimet e ndryshme profesionale, certifikata e pėrvojės sė punės, certifikata tė tjera, vėrtetime, dy rekomandime etj.

Konkursi ėshtė publikuar mė dt.  28.08.2014  dhe mbyllet me 11.09.2014

Aplikacionet mund t’i merrni dhe t’i dorėzoni nė Sekretariatin e Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, pas Pallatit tė shtypit kontejneri nr.3, nė Prishtinė nė Zyrėn e Pranimit.   

Fotokopjet e dokumenteve tė bashkangjitura nė aplikacion kandidatėt nuk kanė tė drejtė ti tėrheqin prapa. 

Nė rast tė ndonji pyetje apo paqartėsi mund tė kontaktoni zyrtares e personelit nė nr.tel.: 038-243-630-lokl.177

shkarko aplikacionin

Arkiva

Komunikatë për media

Komunikatė

Prishtinė, 5 shtator 2014 – Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) z. Enver Peci me bashkėpunėtor, priti nė takim Ministrin nė Ministrinė e Drejtėsisė sė Maqedonisė, z. Adnan Jashari i shoqėruar me dy... më shumë

Njoftim

Njoftim Pas njė sėmundje tė rėndė mbrėmė mė 7 korrik 2014, ndėrroi jetė gjykatėsi i Gjykatės Themelore nė Prizren z. Hėzėr Duja. Hėzėr Duja lindi mė 12.11.1957. Shkollėn fillore dhe tė mesme e... më shumë

Komunikatė pėr media

Prishtinė – 30 maj 2014. Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK) nėn kryesinė e Kryesuesit z. Enver Peci mbajti mbledhje tė jashtėzakonshme. Bazuar nė shkėmbimin e letrave ndėrmjet Presidentes sė Kosovės, znj. Atifete Jahjaga dhe... më shumë

Njoftim pėr media

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės dhe Ministria e Punėve tė Brendshme nėnshkruan Marrėveshje tė Bashkėpunimit. Marrėveshja u nėnshkrua nga kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, z.Enver Peci dhe ministri i Punėve tė... më shumë

Njoftim i pėrbashkėt i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės dhe Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė sė Shqipėrisė

Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės z. Enver Peci i shoqėruar nga anėtarėt e KGjK-sė, priti nė njė takim miqėsor njė delegacion tė nivelit tė lartė tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė... më shumë

Njoftim

Prishtinė, 7 prill 2014 – Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK) dhe Kėshilli Prokurorial i Kosovės (KPK), sot kanė mbajtur konferencėn e pėrbashkėt pėr Projektin e TIK-ut - SIML.Tė pranishėm nė kėtė takim ishin,... më shumë

Ftesė pėr Media

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK) dhe Kėshilli Prokurorial i Kosovės (KPK) si pjesė e pėrpjekjeve tė pėrbashkėta, kanė filluar implementimin e projektit, Sistemi pėr Menaxhimin Informativ tė Lėndėve/Teknologjia Informative... më shumë

Vizita e KGJK-sė nė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė nė Itali

Delegacioni i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės do tė bėjė njė vizitė zyrtare dy ditore (18 dhe19 mars 2014) Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė sė Italisė. më shumë

Forumi i Gjyqtarėve dhe Prokurorėve tė Kosovės takohet me Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės

Mė 4 mars 2014, Gjyqtarja Biljana Rexhiq nga Gjykata e Apelit, njėkohėsisht dhe Kryetare e Forumit tė Gjyqtareve dhe Prokuroreve tė Kosovės qė sapo ėshtė themeluar (Forumi) u takua me Z. Enver Pecin, Kryesues i Kėshillit Gjyqėsor tė... më shumë

NJOFTIM

Sekretarijat Sudskog Saveta Kosova NJOFTON ANULOHEN POZITAT: më shumë