Pozita tė Lira pėr Gjyqtar

SHPALLJE

E NJĖ (1) VENDI TE LIRE TE POZITĖS SE ANĖTARIT TE KĖSHILLIT GJYQĖSOR

NGA RADHĖT E GJYQTAREVE TĖ GJYKATĖS SĖ APELIT

Pėrmes kėsaj shpallje, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės fton gjyqtaret e Gjykatės se Apelit tė cilat sipas Rregullores mbi Zgjedhjen e Anėtarėve tė Kėshillit Gjyqėsor nga Gjyqėsori (mė tutje: Rregullore) si dhe konform Vendimit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, tė datės 19 maj 2015, me nr. 113/2015, plotėsojnė kushtet qė tė paraqesin nominimet e tyre.

Nominimi i kandidatėve duhet tė bėhet nė pėrputhje me nenin 5.1 tė Rregullores ne kuadėr te “tubimit kandidues te gjyqtarėve”.

Emrat e tė nominuarve duhet tė pėrcillen tek Komisioni nė Procesin Zgjedhor ne pėrputhje me nenin 7.2 tė Rregullores.

 

 

Bashkėngjitur:

 

Rregullorja mbi Zgjedhjen e Anėtarėve tė Kėshillit Gjyqėsor nga Gjyqėsori

 

Vendimi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, tė datės 19 maj 2015, me nr. 113/2015

 

 

 

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės nė pėrputhje me nenin 108 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, Marrėveshja e parė e parimeve qė rregullojnė normalizimin e marrėdhėnjeve e ratifikuar me ligj mbi ratifikimin, ligjin mbi Kėshillin Gjyėsor tė Kosovės, ligjin mbi Gjykatat dhe Rregullorjen mbi emėrimin dhe riemėrimin e gjyqtarve, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės mori vendim tė publikoj kėtė


KONKURS PĖR GJYQTARĖ


GJYKATA SUPREME E PRISHTINE    DY (2) POZITA

Kėto pozita janė tė rezervuara pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve jo-shumicė nė Kosovė.

Kriteret dhe kualifikimet

Me qėllim tė ushtrimit tė funksionit tė gjyqtarit nė Kosovė, kandidatėt duhet t’i plotėsojnė kriteret minimale vijuese:

a)     tė jetė shtetas i Kosovės
b)     tė ketė mė se paku njėzet e pesė (25) vite;
c)     tė kenė diplomė tė vlefshme universitare tė juristit tė pranuar me ligjet e Kosovės;
d)     tė ketė dhėnė provimin e jurisprudencės;
e)    tė ketė dhėnė provimin pėr gjyqtar nė pajtim me ligjin pėr Institutin Gjyqėsor, pėrveē nėse ėshtė duke punuar si gjyqėtar nė Kosovė
f)    tė ketė reputacion tė lartė profesional dhe integritet moral;
g)    tė mos jetė i dėnuar pėr vepėr penale tė pėrcaktuar me ligjin nė fuqi;
h)    tė ketė sė paku pesėmbėdhjetė (15) vite pėrvojė pune juridike.

GJYKATA E APELIT NĖ PRIStHTINE    NJĖ (1) POZITĖ
GJYKATA E APELIT NĖ PRISHTINĖ - DIVIZIONI I MITROVICĖS    PĖSE (5) POZITA

Kėto pozita janė tė rezervuara pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve jo-shumicė nė Kosovė.

Kriteret dhe kualifikimet

Me qėllim tė ushtrimit tė funksionit tė gjyqėtarit nė Kosovė, kandidatėt duhet t’i plotėsojnė kriteret minimale vijuese:

a)     tė jetė shtetas i Kosovės
b)     tė ketė mė se paku njėzet e pesė (25) vite;
c)     tė kenė diplomė tė vlefshme universitare tė juristit tė pranuar me ligjet e Kosovės;
d)    tė ketė dhėnė provimin e jurisprudencės;
e)    ta ketė dhėnė provimin pėr gjyqtar nė pajtim me ligjin pėr Institutin Gjyqėsor, pėrveē nėse ėshtė duke punuar si gjyqėtar nė Kosovė
f)    tė ketė reputacion tė lartė profesional dhe integritet moral;
g)    tė mos jetė i dėnuar pėr vepėr penale tė pėrcaktuar me ligjin nė fuqi;
h)    tė ketė sė paku dhjetė (10) vite pėrvojė pune juridike.GJYKATA THEMELORE NĖ PRISHTINE    
DEPT I PERGJITHSHEM    DY (2) POZITA
DEPT PĖR CĖSHTJE ADMINISTRATIVE    NJĖ (1) POZITĖ
DEPT PĖR CĖSHTJE EKONOMIKE    NJĖ (1) POZITĖ
DEGA NĖ GRAĒANICĖ    DY (2) POZITA
DEGA NĖ LIPJAN    NJĖ (1) POZITĖ
GJYKATA THEMELORE NĖ PRIZREN   
DEGA NĖ DRAGASH    NJĖ (1) POZITĖ
GJYKATA THEMELORE NĖ GJILAN   
DEPT I PERGJITHSHEM    DY (2) POZITA
DEGĖN NĖ KAMENICĖ    NJĖ (1) POZITĖ
DEGĖN NĖ VITI    NJĖ (1) POZITĖ
DEGĖN NĖ NOVOBĖRDĖ    DY (2) POZITA
GJYKATA THEMELORE NĖ FERIZAJ   
DEGĖN NĖ SHTĖRRPCE    DY (2) POZITA
GJYKATA THEMELORE NĖ MITROVICĖ   
DEPT I PERGJITHSHEM    GJASHTĖMBĖDHJETĖ (16)
DEPT I KRIMEVE TE RENDA    KATĖR (4)
DEGA NĖ LEPOSAVIQ    DY (2) POZITA
DEGA NĖ ZUBIN POTOK    DY (2) POZITA

Kėto pozita janė tė rezervuara pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve jo-shumicė nė Kosovė.

Kriteret dhe kualifikimet

Me qėllim tė ushtrimit tė funksionit tė gjyqėtarit nė Kosovė, kandidatėt duhet t’i plotėsojnė kriteret minimale vijuese:

a)    tė jetė shtetas i Kosovės
b)    tė ketė mė sė paku njėzet e pesė (25) vite;
c)    tė kenė diplomė tė vlefshme universitare tė juristit tė pranuar me ligjet e Kosovės;
d)    tė ketė dhėnė provimin e jurisprudencės;
e)    ta ketė dhėnė provimin pėr gjyqtar nė pajtim me ligjin pėr Institutin Gjyqėsor, pėrveē nėse ėshtė duke punuar si gjyqėtar nė Kosovė
f)    tė ketė reputacion tė lartė profesional dhe integritet moral;
g)    tė mos jetė i dėnuar pėr vepėr penale tė pėrcaktuar me ligjin nė fuqi;
h)    tė ketė sė paku tre (3) vite pėrvojė pune juridike;


Pėr tė punuar si gjyqėtar nė Departamentitn e krimeve tė rėnda, kandidati duhet tė ketė sė paku tri (3) vite pėrvojė pune si gjyqtar nė departamentin e pėrgjithshėm tė shkallės sė parė dhe sė paku gjasht (6) vite pėrvojė nė fushėn juridike pėrfshirė kėtu edhe pėrvojėn nė tė drejtėn penale.

Qė tė ushtroj funksionin e gjyqtarit ne Departamentin e Ēėshtjeve Administrative ose Departamentin e Ēėshtjeve Ekonomike te Gjykatės Themelore, kandidati duhet tė ketė sė paku gjashte (6) vite pėrvojė ne fushėn juridike duke pėrfshirė edhe pėrvojėn ne ēėshtjet administrative dhe ekonomike, respektivisht.

Kandidatėt  e pėrshtatshėm kanė tė drejtė aplikimi nė mė tepėr pozita, siē ėshtė pėrcaktuar me prioritet.


Formulari pėr aplikim

Formulari pėr aplikim ėshtė nė dispozicion nė ėeb faqen e Kėshillit Gjyqsor tė Kosovės nga ku mund tė shkarkohet:

www.kgjk-ks.org

Afati pėr dorėzimin e formularit pėr aplikim

Afati i dorėzimit tė aplikacioneve fillon prej 23.mars.2015 deri mė 25 maj 2015. Aplikacionet e plotėsuara duhet tė dėrgohen nė zyrėn e pranimit tė Sekretariatit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės apo Zyrės sė EULEX-it nė Kosovė. Aplikacionet e dorėzuara pas skadimit tė kėtij afati nuk do tė pranohen.


Rregullat dhe procedurat

Kandidatėve qė aplikojnė pėr pozitat pėrkatėse do t`ju kėrkohen dokumente tė ndryshme pėr tė mbėshtetur aplikacionin e tyre. Lidhur me kėtė ēėshtje, secili kandidat do tė kontaktohet individualisht dhe pėrmes e-mail adresave pėr t`ju dėrguar formularėt dhe detajet pėr procedurat e mėtutjeshme.

 

shkarko aplikacionin

Arkiva

Komunikatë për media

U mbajt dita e parė e “Samitit tė Kosovės pėr tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė drejtat e njeriut 2015”

Prishtinė, 15 qershor 2015 – Sot ėshtė mbajtur dita e parė e “Samitit tė Kosovės pėr tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė drejtat e njeriut 2015”, organizuar nga Gjykata Supreme e Kosovės dhe Instituti pėr Diplomaci... më shumë

Njoftim

Nga data 15 Qershor 2015,Divizioni pėr Kundėrvajtje do tė transferohet nė ndertesėn e ish Bankės sė Ljubljanės Rr."Migjeni" nė Prishtinė. më shumë

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės u pranua si anėtar i Rrjetit Ballkanik dhe Euro-Mesdhetar tė Kėshillave Gjyqėsorė.

Tiranė, 28 maj 2015 - Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės u pranua si anėtar i Rrjetit Ballkanik dhe Euro-Mesdhetar tė Kėshillave Gjyqėsorė. më shumë

Komunikatė pėr media

KGJK-ja do ta pėrkrah KPK-nė nė luftimin e veprave penale karakteristike me theks tė veēantė tė veprės penale shmangie nga tatimi më shumë

Komunikatė pėr media

Inaugurohet ndėrtesa e Degės sė Gjykatės nė Vushtrri - Gjykata Themelore Mitrovicė më shumë

Komunikatė pėr media

PRISHTINĖ, 19 maj 2015 - Ėshtė mbajtur takimi i njėqindenjėzeteshtatė (127) i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) nėn kryesinė e kryesuesit z. Enver Peci. më shumë

Komunikatė pėr media

Emėrohen gjyqtarėt e rinj Prishtinė 19 maj 2015 - Kėshilli Gjyqėsori i Kosovės i ka propozuar Presidentes sė Republikės sė Kosovės znj. Atifete Jahjaga 41 gjyqtarė pėr emėrim. Pas kėtij propozimi nga KGJK-ja kėta... më shumë

Komunikatė pėr media Nr-6 /2015

KGJK dhe UNDP nėnshkruan marrėveshje mirėkuptimi Ėshtė nėnshkruar sot marrėveshje mirėkuptimi nė mes tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGjK) dhe Programit pėr Zhvillim tė Kombeve tė Bashkuara (UNDP) nė lidhje... më shumë

Nėnshkruhet memorandum bashkėpunimi nė mes Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) dhe Qendrės Kosovare pėr Rehabilitimin e tė Mbijetuarve tė Torturės (QKRMT).

Qėllimi i nėnshkrimit tė kėtij memorandumi ėshtė mundėsimi i monitorimit dhe vlerėsimit tė sistemit gjyqėsor nė Kosovė, nė veēanti aplikimit tė paraburgimit dhe promovimit tė masave alternative ndaj tij. më shumë

Komunikatė pėr media

PRISHTINĖ, 08 prill 2015 - Ėshtė mbajtur takimi i njėqindenjėzetedy (122) i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) nėn kryesinė e kryesuesit z. Enver Peci. Kėshilli, gjatė kėtij takimi shqyrtoi dhe miratoi Memorandumin e... më shumë