Pėr herė tė parė dhanė betimin gjyqtarė dhe prokurorė tė rinj para Presidentit tė Republikės sė Kosovės

Pėr herė tė parė dhanė betimin gjyqtarė dhe prokurorė tė rinj para Presidentit tė Republikės sė Kosovės.
PRISHTINĖ,25 korrik 2008 – 15 gjyqtarė dhe 9 prokurorė tė rinj (nga 24 tė emėruar) qė do t’i bashkohen gjykatave dhe prokurorive tė Kosovės dhanė sot betimin solemn.
Nė ceremoninė e betimit,pėr herė tė parė pas Pavarėsisė sė vendit,gjyqtarė dhe prokurorė tė rinj dhanė betimin pėrpara Presidentit tė Kosovės zt. Fatmir Sejdiu.Tė pranishėm ishin edhe kryetari i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės,zt.Rexhep Haxhimusa dhe drejtori  zt.Halit Muharremi.
Presidenti i Kosovės iu drejtua gjyqtarėve dhe prokurorėve tė rinj,me fjalėt:
Duke pasur parasysh vendimin e Komisionit Prokurorial Gjyqėsor tė Kosovės, unė kam besim tė plotė nė Ju qė sot do tė jepni betimin solemnisht dhe do tė dėshiroja qė me Ju tė fillojė njė epokė e veēantė ku secili prej jush tė shkėlqeni nė gjyqėsorin e Kosovės’’.
Kryetari Haxhimusa duke i pėrshėndetur gjyqtarėt dhe prokurorėt e rinj kėtė ditė e quajti si ditė tė veēantė dhe historike pėr gjyqėsorin kosovarė me vet faktin se ėshtė hera e parė qė po jepet betimi pėrpara Presidentit,qė ka rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr bartėsit e funksionit tė gjyqėsorit.
Gjithashtu,gjyqtarėt dhe prokurorėt e rinj i pėrshėndeti edhe drejtori i Sekretariatit tė KGJK-sė zt.Halit Muharremi.Gjyqtarėt e rinj  qė dhanė sot betimin janė:

Gjykata Supreme e Kosovės.
1.    Nesrin Lushta 
2.    Tahir Rrecaj

Gjykata e Qarkut nė Prishtinė
1.    Shemsi Hajdini
2.    Hamdi Ibrahimi

Gjykata e Qarkut nė Mitrovicė
1. Xhevdet Abazi
2. Ferit Osmani

Gjykata e Qarkut nė Pejė
1.    Elmaze Syka

Gjykata Komunale nė Prishtinė
1.    Halide Reka

Gjykata Komunale nė Gjilan
1.    Drane Simani

Gjykata Komunale nė Gjakovė
1. Adem Ademaj

Gjykata Komunale nė Ferizaj
1.    Agim Maliqi

Gjykata Komunale nė Pejė
1.    Esad Muharremi

Gjykata Komunale nė Malishevė
1 Asllan Krasniqi

Gjykata Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prishtinė.
1.    Salihe Berisha – Ahmetaj
2.    Zajrete Muhaxheri

Prokurorėt e rinj qė dhanė betimin sot janė:

Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė
1.    Gėzim Llulluni

Prokuroria Publike Komunale nė Prishtinė
1.       Merrushe Llugiqi
2.     Ilaz Beqiri

Prokuroria Publike Komunale nė Prizren
1.    Kujtim Pasuli,
2.    Sefer Morina
3.    Arjana Shajkovci

Prokuroria Publike Komunale nė Mitrovicė
1.     Vahide Badivuku
2.    Fetje Bajrami

Prokuroria Publike Komunale nė Gjilan
1. Xhymshit Xhymshiti

Komunikatë për media

Komunikatė pėr media

Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės (KGJK) z. Enver Peci i shoqėruar nga disa anėtarė tė KGJK-sė, priti sot nė takim njė delegacion tė Ministrisė sė Drejtėsisė tė Republikės sė Shqipėrisė... më shumë

Njoftim

Sot me datė 22.01.2015, pas njė sėmundje tė rėndė ka ndėrruar jetė Administratorja e Gjykatės Themelore tė Gjilanit, Shemsije Haliti-Kadriu. më shumë

Konferenca e katėrt Vjetore Gjyqėsore

Sot mė datė 29 nėntor 2014, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK), mbajti Konferencėn e katėrt Vjetore Gjyqėsore. Tė ftuar nė kėtė konferencė tė rėndėsishme pėrveē tėrė elitės sė... më shumë

FTESĖ PĖR MEDIA

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės organizon Konferencėn e 4-tė Vjetore tė Gjyqėsorit nė Kosovė e cila mbėshtetet nga Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), Misioni nė Kosovė. më shumë

Njoftim

Me ftesė tė Ministrit tė Drejtėsisė sė Republikės sė Sllovenisė, Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės z. Enver Peci sė bashku me njė delegacion nga Kosova, po qėndron nė vizitė zyrtare nė... më shumë

Komunikatė pėr media

Sot, mė 21.11.2014, nė Prishtinė ka pėrfunduar punėtoria me temėn: “Qasje nė Drejtėsi me fokus tė veēantė nė publikimin e vendimeve gjyqėsore”, e organizuar nga Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės (KGJK) me TAIEX... më shumë

Komunikatė pėr media

Me kėrkesėn e Komisionit tė Mediave tė Shkruara tė Kosovės (KMSHK), Kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, z. Enver Peci, ka mbajtur sot njė ligjėratė para studentėve tė Shkollės sė Etikės sė... më shumë

Jam pro publikimit tė emrave pėr tė gjithė shkelėsit e ligjit

Kėshtu ka deklaruar kryesuesi i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, z.Enver Peci nė njė tryezė tė rrumbullaket nė kuadėr tė fushatės “Drejtėsia dhe Qytetarėt”. më shumë

Vazhdon bashkėpunimi i KGJK-sė me USAID-in dhe Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Norvegjisė pėr tė fuqizuar gjyqėsorin e Kosovė

Mė 9 tetor 2013, krerėt e gjyqėsorit tė Kosovės, bashkė me pėrfaqėsues tė nivelit tė lartė tė USAID-it dhe Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Norvegjisė udhėhoqėn ceremoninė e inaugurimit tė... më shumë

Inaugurimi i Degės nė Malishevė tė Gjykatės Themelore tė Gjakovės

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės, nė bashkėpunim me Misionin e USAID-t nė Kosovė dhe me Ambasadėn e Mbretėrisė sė Norvegjisė nė Kosovė organizojnė ceremoninė e inaugurimit tė ndėrtesės sė sapo-rinovuar... më shumë